Zamysli se nad bezpečností a buď vidět – reflexní oděvy
V mnoha zaměstnáních, především pak v těch, kde se pracuje venku, je důležité dbát na svoje bezpečí i pomocí pracovních oděvů s reflexními prvky. Reflexní oděvy ale využijete i ve volném čase, např. při chůzi v noci, kdy potřebujete, aby vás viděli řidiči projíždějících vozidel.
Do kategorie reflexních patří celá řada produktů – jedná se např. o reflexní vesty, reflexní bundy, reflexní mikiny, reflexní trička, reflexní kalhoty i montérky, čepice nebo reflexní . Objednat si dá i speciální reflexní , mezi doplňky pak řadíme např. samostatné reflexní pásky.
Reflexní oblečení využijete v různých profesích
Povolání, v nichž se vám reflexní oděvy budou hodit, nebo jsou přímo vyžadovány, je celá řada. Jedná se např. o práce ve stavebnictví, v lesnickém průmyslu, v logistice, na nádraží, na letišti, ve skladech a v mnoha dalších místech, kde je potřeba, abyste byli dobře vidět. V některých případech pak nařizují přímo zákony a dané oblečení tak musí splňovat požadované normy.
Oděvy s reflexními prvky se hodí do každého počasí
Reflexní pracovní oděvy jsou vhodné do jakéhokoli počasí, vybrat si je můžete z širokého sortimentu – od letních kousků, jako jsou reflexní trička a kraťasy až po , jako např. reflexní bundy, reflexní čepice nebo teplé reflexní kalhoty s podšívkou.
Jak vybrat vhodné reflexní oděvy?
Při nákupu nového reflexního oblečení dbejte důraz zejména na to, v jakém prostředí jej budete využívat a za jakých podmínek. Je třeba myslet i na různé speciální vlastnosti, jako je nehořlavost, , vlastnosti, odolnost vůči chemikáliím apod. Pokud si nejste jistí, raději se před nákupem poraďte .
Reflexní oděvy musejí splňovat přísné normy – tento fakt rozhodně nepodceňujte
Aby pracovní oděvy mohly být označeny jako reflexní, musejí splňovat normu EN471. Jedná se o normu, jež rozděluje tyto oděvy do tří základních tříd – pojďme se jen stručně podívat na to, jaký je mezi nimi rozdíl:
Třída 1 – nejnižší úroveň, reflexní materiály nesmí mít povrch menší než 0,10 m2, podkladový fluorescentní materiál nesmí mít povrch menší než 0,14 m2. Zároveň jsou tyto oděvy vhodné pouze pro zaměstnance v provozu, kde vozidla projíždějí rychlostí maximálně 30 km/h.
Třída 2 – střední úroveň, reflexní materiály nesmí mít povrch menší než 0,13 m2, podkladový fluorescentní materiál nesmí mít povrch menší než 0,50 m2. Zároveň jsou tyto oděvy vhodné pouze pro zaměstnance v provozu, kde vozidla projíždějí rychlostí maximálně 60 km/h.
Třída 3 – nejvyšší úroveň, reflexní materiály nesmí mít povrch menší než 0,20 m2, podkladový fluorescentní materiál nesmí mít povrch menší než 0,80 m2. Zároveň jsou tyto oděvy vhodné pro zaměstnance pracující na silnicích nebo kolejištích s alespoň částečným provozem.
Jednotlivé normy pak mimo jiné stanovují i další pravidla – např. počet a rozmístění reflexních prvků atd. Kromě horizontálních by oblečení mělo mít i vertikální prvky.
TOMIS CZ nabízí nejširší výběr oděvů s reflexními prvky
Potřebujete si koupit nové reflexní oblečení nebo doplňky pro sebe či pro Vaši firmu? Široký výběr kvalitních oděvů s reflexními prvky naleznete v internetovém obchodě společnosti TOMIS CZ, která se specializuje na prodej a distribuci pracovního oblečení a vybavení. V nabídce jsou nejkvalitnější reflexní oděvy od předních značek, jako jsou Červa, CRV, Australian Line, Delta, Vektor, Sioen nebo Fridrich a Fridrich. Jejich e-shop najdete na adrese www.tomiscz.cz, navštívit můžete i podnikovou prodejnu v Příbrami.
Autor
BezpečněDoPráce
redakce webu
Oblíbené články
18. Prosince 2023
Nepromokavé oblečení pro rybáře - déšť vás nepřekvapí
18. Prosince 2023
Poradíme vám s výběrem vhodného pracovního oděvu pro lesníky
Kategorie
Obory | 19 |
Rukavice | 8 |
Obuv | 13 |
Oděvy | 29 |
Ostatní | 32 |