Výběr pracovních rukavic – normy a druhy
V mnoha oborech jsou nedílnou součástí pracovního vybavení různé ochranné pracovní pomůcky. Patří mezi ně nejen klasické montérky, ale i různé ochranné helmy, brýle, rukavice, speciální pracovní obuv a mnoho dalších. V tomto článku jsme se zaměřili na výběr pracovních rukavic, které jsou pro mnoho pracovníků důležitou součástí jejich vybavení. Podíváme se na aktuální normu proti mechanickým rizikům (jež se nedávno měnila) a na to, z jakých druhů rukavic lze vybírat.
Ochranné rukavice jsou v mnoha profesích nezbytností
V celé řadě oborů se jejich pracovníci neobejdou bez kvalitních a odolných pracovních rukavic. Ochranné pracovní rukavice potřebují lidé zaměstnaní jako svářeči, horníci, skláři, elektrikáři, zahradníci, lesníci, řezníci a mnoho dalších. Každá činnost ale potřebuje trochu jiný typ ochrany – zatímco , jenž pracuje s rostlinami, postačí jen obyčejné gumové či textilní rukavice, elektrikář nebo člověk, který manipuluje s chemikáliemi už budou potřebovat rukavice odolné např. proti úrazu elektrickým proudem nebo proti poleptání kyselinou.
Podle čeho vhodné pracovní rukavice vybírat?
Důležitou roli při výběru hrají normy pro rukavice – jedná se konkrétně o normy:
EN 420 – udává všeobecné požadavky na ochranné pracovní rukavice
EN 374 – vztahuje se na rukavice proti mikroorganismům a chemikáliím
EN 388 – týká se rukavic, které chrání před mechanickými riziky
EN 407 – vztahuje se na ochranu proti tepelným rizikům
EN 511 – týká se rukavic chránících před chladem
EN 521 – zde se jedná o rukavice chránící před ionizujícím zářením a radioaktivní kontaminací
Nová norma udává hned 6 ukazatelů
V listopadu 2017 došlo ke změně u normy EN 388 – zatímco v té původní byl piktogram se čtyřmi čísly, nově se jedná až o šest znaků. Co tedy číselný údaj na rukavicích znamená?
- první číslice udává odolnost vůči oděru (od 1 do 4, čím vyšší, tím odolnější)
- druhá číslice značí odolnost vůči prořezu (od 1 do 5, čím vyšší, tím odolnější)
- třetí číslice znamená odolnost proti protržení (od 1 do 4, čím vyšší, tím odolnější)
- čtvrtá číslice ukazuje odolnost proti propíchnutí (od 1 do 4, čím vyšší, tím odolnější)
- pátý symbol je novinkou a udává odolnost proti proříznutí podle normy EN ISO 13977 (od A do F, F je nejodolnější)
- šestý symbol pak ukazuje odolnost proti nárazu (pokud testem prošla, je u ní symbol P)
Pokud je na kterékoliv pozici písmeno x, znamená to, že rukavice daným testem neprošla, nebo se test na tuto danou rukavici nevztahuje.
Druhy ochranných pracovních rukavic a jejich vlastnosti
Ochranné pracovní rukavice se dají v obchodě nebo e-shopu vybírat také podle jejich vlastností. Objednat si tak můžete např. dielektrické rukavice, chemické rukavice, neprořezné rukavice nebo svářecí rukavice. Kromě unisex a pánských rukavic si lze koupit i dámské nebo , dále lze vybírat podle odolnosti (např. vůči teplu, vodě, chladu, chemikáliím, olejům nebo oděru) nebo podle materiálu (např. kožené rukavice, latexové rukavice, fleecové, kovové, neoprenové atd.)
Více o jednotlivých druzích si můžete přečíst v našem článku .
Kvalitní pracovní rukavice si můžete objednat i na e-shopu
Ochranné rukavice se dají koupit jak ve specializovaných prodejnách pracovních oděvů, tak i na internetu. Doporučujeme např. přední český e-shop TOMIS CZ (), který nabízí širší sortiment ochranných pracovních rukavic pro různé účely a profese. Veškeré zboží si z něj můžete objednat z pohodlí domova, obchod má ale i vlastní kamennou provozovnu v Příbrami na adrese Brodská 654. Kromě rukavic obchod nabízí nepřeberné množství dalších a pomůcek od předních tuzemských i zahraničních dodavatelů.
Mohlo by Vás zajímat: