Kdy je potřeba sáhnout po ochraně sluchu
Trvalý hluk na pracovišti může nenávratně poškodit váš sluch, proto není vhodné podceňovat pomůcky pro ochranu sluchu. Kdy je vhodné si sluch chránit a jaká rizika vám hrozí, když si budete pouštět decibely do uší bez omezení?
Riziko poškození sluchu hrozí už při 85 decibelech
To, jak moc nás hluk ruší je subjektivní. Někomu může vadit pravidelné bouchání kladivem nebo i tikání budíku, jinému nevadí řvoucí pila v těsné blízkosti. Pravdou ale je, že hluk přesahující 85 dB způsobuje trvalé poškození sluchu při dlouhodobé expozici. Při hladinách hluku nad 120 dB hrozí závažné poškození sluchu už při krátkodobé expozici.
Jaké existují typy hluku?
- Impulsivní hluk je takový, který se ozve jednorázově. Jde o různé výbuchy, výstřely nebo odstřely materiálu.
- Ustálený hluk je ten, jehož hladina se během času nemění o více než 5 dB.
- Naopak proměnlivý hluk má kolísavou hladinu a jeho intenzita se v průběhu času mění.
Riziku poškození sluchu vlivem působení nadměrného hluku se vystavují nejen zaměstnanci, kteří například pracují s nástroji přímo vydávajícími hluk, ale také ti, kteří se vyskytují v okolí zdroje hluku. Nejčastějším zdrojem hluku je elektrické nářadí, těžké stroje, pneumatické nářadí, výrobní pásy, generátory, ventilační zařízení nebo nákladní vozidla.
Mezi příznaky poškození sluchu patří nepříjemné zvonění v uších, pociťovat můžete také neschopnost slyšet vyšší frekvence zvuků, objevit se může pocit tlumeného slyšení, nebo pocit toho, že nerozumíte lidem, kteří na vás mluví z větší dálky nebo ze skupiny hovořících lidí. Při poškození sluchu také dochází k nutnosti zvyšovat zvuk rádia a televize, přeslechnutí zvonění telefonu, neschopnosti určit zdroj a směr zvuku nebo nutnosti koncentrovat se na komunikaci s okolím.
Povinnosti zaměstnavatele
V případě, že na pracovišti vzniká větší hluk, musí se zaměstnavatel řídit nařízením o ochraně zaměstnanců před hlukem a vibracemi. Základem je určení hladiny hluku pomocí hlukoměrů a stanovení denní expozice vůči hluku. V případě, že je zjištěno nadměrné zatížení hlukem, musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnancům příslušnou .
Pomůcky pro ochranu sluchu
Podle hladiny hluku a délky expozice se volí pomůcky pro ochranu sluchu.
- Zátkové chrániče – třmenové nebo jednorázové špunty do uší.
- Mušlové chrániče – disponují přídavnými doplňky jako je komunikační zařízení, rádio, Bluetooth připojení a hlavový oblouk.
Některé pomůcky pro ochranu sluchu jsou schopny identifikovat typ zvuku a tlumit jen zvuky o určité frekvenci a jiné (například řeč) propustit. To se hodí zejména tam, kde mezi sebou pracovníci potřebují pravidelně komunikovat.
Při výběru proti hluku vybírejte tak, aby bylo dosaženo dostatečného útlumu. Orientujte se podle hodnoty SRN, která udává hodnotu útlumu.
- Pro hluk 85–90 dB sáhněte po pomůckách se SRN v maximální hodnotě 20.
- U hluku 90–95 dB volte pomůcky se SRN 20 nebo 30.
- S hlukem 95–100 dB je nutné používat pomůcky s hodnotou SRN 23 až 35.
- Při vysokém hluku 100–105 dB si chraňte sluch pomůckami se SRN 30 a více.
Další rady a tipy pro výběr pomůcek pro ochranu sluchu najdete v našem článku .
Autor
BezpečněDoPráce
redakce webu
Oblíbené články
18. Prosince 2023
Nepromokavé oblečení pro rybáře - déšť vás nepřekvapí
18. Prosince 2023
Poradíme vám s výběrem vhodného pracovního oděvu pro lesníky
Kategorie
Obory | 19 |
Rukavice | 8 |
Obuv | 13 |
Oděvy | 29 |
Ostatní | 32 |