Jak vybrat pracovní overal, aby vás spolehlivě ochránil před kapalinami i plyny?
Pracovní overal, ochranný oblek nebo kombinéza. Ať už jí říkáte jakkoliv, úkolem této osobní ochranné pracovní pomůcky je ochrana člověka před nebezpečnými chemikáliemi na straně jedné a zároveň ochrana zpracovávaného produktu před člověkem na straně druhé. Vzhledem k tomu, že odlišné druhy kombinéz se hodí pro využití v lakovnách, při chemickém čištění či výrobě elektroniky, připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak vybrat pracovní overal, aby dokonale splnil svůj účel. Stačí se držet následujících 5 jednoduchých bodů.
Jaká nebezpečí mi na pracovišti hrozí?
Nejprve je třeba určit pracovní prostředí, kde budete používat, a stejně tak definovat i rizika, která vám tam hrozí. Nejste-li si stanovením těchto parametrů jisti, pomůže odborně proškolený konzultant. Podstatné faktory jsou zejména:
- forma nebezpečné látky (tekutina/plyn/výpar/částice);
- míra koncentrace látky na pracovišti;
- teplota a vlhkost, při které probíhá práce;
- doba, po kterou je pracovník vystaven působení látky;
- činnosti, které pracovník na pracovišti vykonává;
- případná potřeba dalších OOPP.
Jaký typ ochrany potřebuji?
Pracovní overaly dělíme do 6 skupin podle skupiny chemických látek, vůči kterým jsou odolné. Poté, co si stanovíte možná rizika, určíte jednoduše i potřebnou kategorii ochrany:
- Typ 1 – plynotěsné overaly, které disponují přívodem čistého vzduchu a splňují požadavky pro záchranné složky dle norem EN943-1 a EN943-2;
- Typ 2 –neplynotěsné overaly využívající přetlaku a splňující normu EN943-1;
- Typ 3 – overaly s ochranou proti kapalným chemickým látkám (EN14605);
- Typ 4 – overaly s ochranou proti kapalným aerosolům (EN14605);
- Typ 5 – overaly s ochranou proti průniku pevných částic (EN13982-1);
- Typ 6 – overaly s omezenou ochranou proti kapalným chemikáliím (EN13034).
Jaké další podstatné vlastnosti od kombinézy vyžaduji?
Vedle kategorie chemické odolnosti od sebe pracovní overaly odlišujeme také podle toho, zda v souladu s platnými normami nabízejí:
- elektrostatické vlastnosti (EN1149-5);
- ochranu proti kontaminaci radioaktivními částicemi (EN1073-2);
- ochranu proti biologickým hrozbám (EN14126);
- vysokou viditelnost na úrovni výstražných oděvů (EN20471).
Jaká je toxicita chemických látek, se kterými pracovník přijde do styku?
Než se rozhodnete ochranný oděv s definitivní platností pořídit, měli byste znát toxicitu všech chemických látek, se kterými člověk na pracovišti v nižší či vyšší míře přijde do styku. Doporučení k vhodné ochraně naleznete jednak v návodu k použití každého jednoho chemického prostředku, a jednak si můžete pro lepší orientaci nastudovat bezpečnostní list.
Otestováním nanečisto nic nezkazíte. Naopak!
Ještě, než si obléknete pracovní overal a vyrazíte do akce „na ostro“, doporučujeme vlastnosti vyzkoušet nanečisto. Renomovaní prodejci pracovních overalů a jiných ochranných pomůcek totiž nabízejí možnost vypůjčení vzorků bezpečnostních obleků na testování, po čas, během kterého se můžete v klidu rozhodnout pro ideální řešení.
Situaci nasimulujete jednoduše, když si obléknete kombinézu a zkusíte si výkon práce bez působení agresivních chemikálií. Pokud po chvilce odhalíte, že se oblek nepřiměřeně odírá či jinak namáhá, je to jasné – měli byste se poohlédnout po odolnější variantě.
Pozornost přitom doporučujeme věnovat i výběru správné velikosti, čímž eliminujete zbytečné zachytávání a následující trhání obleku v důsledku toho, že vám odstává a na volno vlaje za vašimi pohyby.
V případě, že kromě kombinézy využíváte i další osobní ochranné pracovní pomůcky, vyzkoušejte si navlékání i svlékání v kombinaci s kompletní „výbavou“, kterou při práci nosíte. Předejdete tak nepříjemnostem pramenícím z nedoléhání , , či složitostem s navlékáním , a podobně.
Kombinézy DuPont spolehlivě ochrání, a navíc poskytnou tolik potřebný komfort pro práci
Ochrana lidského života a zdraví je na prvním místě. O tom žádná. Ovšem přesto představuje komfort při práci stále důležitější parametr, na základě kterého zákazníci pracovní overaly a OOPP obecně vybírají. Oblíbenosti se v této souvislosti těší kombinézy DuPont, které ve svých vlastnostech snoubí dohromady vysokou odolnost, ochranu, viditelnost, a přitom ergonomický design a pohodlné zpracování pro jednoduché pohybování. Důležitou roli v této souvislosti hraje pružný pas, dostatek místa v rozkroku, volný límec a v neposlední řadě elastické manžety a konce nohavic.
Příkladně, oblíbený pracovní overal DuPont Tyvek® 800 J vyniká speciální technologií, díky které jeho ochranná bariéra nepropustí oleje ani kapaliny pod tlakem jako takové. Model však zároveň od těla odvádí páry a vzduch, čímž je eliminováno nepříjemné zapařování a pocení pracovníka.
Kombinéza DuPont Tychem® 6000 F FaceSeal zase dokonale těsní a přiléhá k obličejové masce, což je způsobeno širokým elastickým lemem v oblasti otvoru pro kapuci. Ochranný oděv má zadní zapínání a snadno se tak nejen svléká, ale i navléká. Kombinéza je navíc vhodná pro připojení rukavic a integrovaných antistatických ponožek, které přikryjí holínky.
Pracujete poblíž železnice nebo vozovky? Pak je reflexní kombinéza nutnost
Vedle toho, že se pracovní overaly hojně využívají v lakovnách, ve výrobě či při chemickém čištění, je často nosí pracovníci vykonávající zaměstnání poblíž silnic, železnic a obecně řečeno v prostředí, kde je kladen zvýšený důraz na viditelnost pracovníka. Speciálně pro tyto účely byla navržena kombinéza DuPont Tyvek® 500 HV, která vedle chemické, antistatické a biologické ochrany nabízí skvělé reflexní vlastnosti, které nevymizí ani po opakovaném vyprání a dlouhodobě tak plní normu vysoké viditelnosti EN ISO 20471:2013.
Ochranné overaly můžete zakoupit online na www.tomiscz.cz.